Назад на головну

Відчуття контролю – реальність чи ілюзія?

Ви приходите на роботу за розкладом, ваш розум уже продумує ваші плани на день: зустрічі, дедлайни, конкретні завдання чи проекти, які ви хочете…

Робери Дж. Тамасі

Відчуття контролю – реальність чи ілюзія?

Ви приходите на роботу за розкладом, ваш розум уже продумує ваші плани на день: зустрічі, дедлайни, конкретні завдання або проекти, над якими ви хочете працювати або нарешті завершити. Ви відчуваєте повний контроль. Поки ти не зрозумієш, що ні.

Однією з визначень життя та роботи є те, наскільки невизначеними можуть бути речі. Шотландський поет Роберт Бернс зазначив: «Найліпші плани мишей і людей часто збиваються». Іншими словами, так званий «закон Мерфі» говорить, що якщо щось може піти не так, воно піде не так. Коли ми починаємо думати, що все контролюємо, обставини можуть змовитися, щоб довести, що це не так.
Я неодноразово переживав цей важкий урок як журналіст. Був час на початку моєї кар’єри, коли я працював над щоденною газетою і думав, що маю готовий макет першої сторінки. Потім я отримав сповіщення, що щойно сталася трагічна аварія зі шкільним автобусом. Наближався крайній термін відправки газети до друку, але я знав, що не можу проігнорувати цю екстрену новину. Раптом усе вийшло з-під контролю. На щастя, приблизно в той час мені на допомогу прийшов більш досвідчений головний редактор.

Кілька разів, поки я був редактором журналу, статті, які ми планували використовувати, не втілювалися в життя, і нам доводилося швидко переходити до плану Б. Подібні випадки розвіювали будь-яке уявлення про те, що я «контролюю». Перш ніж я став послідовником Ісуса Христа і відкрив силу молитви, моїм першим спонуканням була паніка. Навіть пізніше в моїй кар’єрі відчуття втрати контролю завжди викликало тривогу.

Віддати своє життя Христу виявилося змінним у багатьох відношеннях. Одним із них було навчання, як справлятися з неминучими моментами, що виходять з-під контролю. Фактично, один із перших біблійних віршів, які я запам’ятав, стосувався цього прямо. Приповісті 3:5-6, які я став вважати своїм «життєвим віршем», дають наступну настанову:  «Надійся на Господа всім своїм серцем, а на свій розум не покладайся; на всіх своїх дорогах визнавай Його, і Він випрямить твої стежки».
Іноді мені важко орієнтуватися в незнайомих місцях. Глобальна система позиціонування (GPS) на моєму смартфоні була безцінним інструментом. Але життя та робота не забезпечують карти чи GPS, щоб показати найкращий напрямок. Ось чому довіра до Божого керівництва, навіть коли я не можу зрозуміти, що Він робить або куди Він мене веде, стала такою важливою. Ось кілька принципів, які я засвоїв:

Визнання покладення на Бога.  Ставлення Бога на перше місце в наших планах і діях і довіра Йому мають вирішальне значення, щоб не заблукати.  «Надійся на Господа і роби добро… Насолоджуйтесь Господом, і Він виконає бажання вашого серця… Заспокойтеся перед Господом і терпеливо чекайте на Нього»  (Псалом 37:3-7).

Покладаючись на Божі виправлення курсу.  Під час подорожі важливо знати, коли зупинятися, а коли залишатися на головній дорозі. Те саме стосується того, як ми обговорюємо хід свого життя, навіть на робочому місці.  «Людина планує в серці своєму, але Господь визначає кроки її»  (Приповістей 16:9).
Пам’ять про Бога тримає майбутнє.  Наші плани часто руйнуються, тому що ми не знаємо, що нас чекає попереду. У вірі може допомогти знання того, що Бог все контролює.  «Бо Я знаю плани, які маю щодо вас, говорить Господь, плани, щоб досягти вашого успіху, а не заподіяти вам шкоди, плани дати вам надію та майбутнє»  (Єремії 29:11-14).

© 2024. Роберт Дж. Тамасі написав  Посли ринку: триваюча спадщина євангелізації та учнівства CBMC; Бізнес у найкращому вигляді: позачасова мудрість із прислів’їв для сучасного робочого місця; Домагаючись життя з серцем пастуха,  у співавторстві з Кеном Джонсоном;  і  The Heart of Mentoring,  написаний у співавторстві з Девідом А. Стоддардом. Двотижневий блог Боба: www.bobtamasy.blogspot.com.

Питання для рефлексії/обговорення

  1. Деяких людей називають «манами контролю», вони хочуть відчувати, що вони контролюють навіть найдрібніші деталі. Як би ви описали себе з точки зору потреби відчувати контроль?
  2. Згадайте одну-дві ситуації, коли здавалося, що все йде гладко, і ви відчували контроль, але раптом виявили, що це не так. Як ви відповіли?
  3. Чи можете ви пригадати якісь переваги – будь-які позитивні аспекти – усвідомлення того, що як би ви не старалися, деякі речі в житті просто неможливо контролювати?
  4. Поясніть свою відповідь.
  5. Як віра та довіра до Бога можуть допомогти впоратися з часами, які, здається, виходять з-під контролю? Чи означає це просто знизати плечима та змиритися з тим, що трапиться, чи це означає щось більше?

ПРИМІТКА. Якщо у вас є Біблія і ви хочете прочитати більше, розгляньте наступні уривки: Приповісті 19:21, 20:24, 21:1,30-31, 27:1; Матвій 6:25-34; Филип’ян 4:6-7

Завдання на цей тиждень

Протягом наступного тижня виділіть трохи часу, щоб подумати про те, як важливе відчуття «контролю» впливає на ваш підхід до роботи. Якщо ви помітили, що відчуваєте занепокоєння або хвилювання більше, ніж ви думаєте, присвятіть деякий час молитві, просячи в Бога мудрості та сили, щоб більше довіряти Йому – і менше залежати від обставин, з якими ви стикаєтеся. Знайдіть друга – можливо, когось із вашої групи CBMC, якщо ви є її частиною – щоб притягнути вас до відповідальності.